Kasy fiskalne – kto powinien z nich korzystać?

2022

Kwestia tego kto powinien korzystać z kas fiskalnych zawsze budzi dużo emocji. Zmieniające się przepisy mogą być dla wielu przedsiębiorców niezrozumiałe. Dlatego też wyjaśnimy kwestię kto ma taki obowiązek, a kto jest z niego zwolniony. Drukarki fiskalne to także w wielu przypadkach ułatwienie w funkcjonowaniu biznesu dlatego nie warto się ich obawiać. Osoba prowadząca działalność rejestruje w ten sposób sprzedaż oraz wydaje klientom potwierdzenie zawartej transakcji. 

Kogo dotyczy obowiązek zakupu kas fiskalnych? 

Kasy fiskalne powinien mieć każdy przedsiębiorca, który sprzedaje swoje towary i usługi osobom fizycznym, czyli tym, które nie prowadzą żadnej formy działalności gospodarczej. Jednak ta ogólna, dosyć jasna zasada ma pewne szczegółowe obwarowania. Przede wszystkim ograniczenie odnośnie kasy jest regulowane przez poziom osiąganego przychodu. W każdym roku podatkowym ogłaszana jest wartość, poniżej której przedsiębiorca nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. 

Kolejnym wyjątkiem jest przynależność do określonej grupy zawodowej. Istnienie grupa działalności, która zawsze musi korzystać z kas fiskalnych, niezależnie od uzyskiwanego obrotu. 

Należą do nich przedsiębiorcy zajmujący się dystrybucją między innymi:

 • gazu ziemnego, 
 • wyrobów tytoniowych,
 • sprzętu fotograficznego,
 • alkoholu, 
 • perfum.

Katalog ten jest zmienny dlatego zawsze należy sprawdzić aktualne przepisy regulowane przez przepisy podatkowe. 

Czy drukarki fiskalne i kasy są takimi samymi urządzeniami? 

Poszukując urządzenia do swojej firmy można spotkać oferty równego rodzaju urządzeń. Różnią się one między sobą funkcjonalnościami oraz samym wyglądem. Z taką ofertą można zapoznać się bliżej na stronie https://g.page/kasy-fiskalne-wroclaw?share. Niektóre kasy fiskalne mają nowoczesny design lub są bardzo małe i przypominają swoim wyglądem smartphony. 

Dodatkowo można spotkać się nie tylko z pojęciem kasy, ale też drukarki fiskalnej. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z takimi rozwiązaniami problematyczne może być rozgraniczenie, na czym polegają różnice i na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydować.

Okazuje się, że nie ma znaczenia sama nazwa urządzenia oraz jego gabaryty lub wygląd, ale za to musi ono posiadać określone funkcje. W myśl ustawy o podatnikach VAT kasy fiskalne, czy też drukarki muszą mieć wbudowaną bazę o oferowanych towarach i usługach. Katalogowanie pozwala na wyszczególnienie na paragonie tego, co zostało sprzedane. Kasa może być samodzielnym urządzeniem lub sprzętem połączonym do komputera, który posiada określone, istotne dla identyfikacji transakcji funkcje. 

Kto musi wykonywać rejestrację sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej?

Obowiązek ewidencjonowania transakcji dotyczy aktualnie określonych grup zawodowych. Są to:

 • fryzjerzy,
 • kosmetyczki,
 • osoby świadczące usługi budowlane,
 • zajmujące się opieką medyczną,
 • prawnicy,
 • właściciele siłowni, klubów fitness oraz innych obiektów o charakterze sportowym. 

Od 1 czerwca 2020 roku możliwe jest korzystanie z tzw. wirtualnych kas fiskalnych. W odróżnieniu od tradycyjnych kas urządzenia o charakterze wirtualnym mają postać oprogramowania, które przedsiębiorca instaluje na tablecie, komputerze czy smartfonie. Przedsiębiorcy, którzy używają kasy wirtualnej, nie muszą kupować osobnego urządzenia. Jest to wygodne rozwiązanie jeśli osoba prowadząca działalność nie chce mieć fizycznego urządzenia, które często zabiera zbyt dużo miejsca. Możliwości rejestracji transakcji jest zatem sporo i można dopasować je do swoich potrzeb.

Komentarze są niedostępne.