EURO 2012: Włosi czy Chorwaci?

2012

Rozegrany na stadionie w Gdańsku mecz między Włochami a Hiszpanią zakończył się remisem a reprezentacje obu państw podzieliły się punktami. Wynik spotkania na szczycie – jak również wysokie zwycięstwo Chorwatów nad Irlandczykami w drugim spotkaniu grupy C – zmieniło wyjściową pozycję drużyn w przewidywanej przez bukmacherów ostatecznej klasyfikacji. Czy Włochom uda się zwyciężyć w meczu z Chorwatami? A może to drużyna z Bałkanów po raz drugi z rzędu zejdzie z boiska jako zwycięzca?

Historia występów reprezentacji Włoch w Mistrzostwach Europy pokazuje, że potrafią zaserwować solidną dawkę futbolu na najwyższym poziomie. Tak było w roku 2000, kiedy zajęli II miejsce oraz w 2008, kiedy doszli do ćwierćfinału. W meczu z Hiszpanią – faworytem tegorocznych mistrzostw – pokazali, że nadal potrafią walczyć jak dawniej. Choć pierwsza połowa nie przyniosła bramek, w drugiej do samego końca nie było wiadomo kto będzie triumfował po ostatnim gwizdku. Rezultaty pierwszego meczu rozegranego przez włoską reprezentację wpłynęły na typy bukmacherów i kibiców. Włosi znacznie zmniejszyli swoje szanse na wyjście z grupy C – przy obecnej stawce 3,8 – pierwsze miejsce w tabeli dla włoskiej reprezentacji obstawia jedynie 6,06% graczy Fortuna zakłady bukmacherskie www.efortuna.pl. Faworytem są nadal Hiszpanie (85,54% przyjętych kuponów).

Mimo iż typerzy nie widzą we Włochach faworytów grupy, ponad 80% z nich uważa, że „Squadra Azzurra” pokona Chorwatów w czwartkowym meczu. Za Chorwatami opowiada się jedynie 6,71% typujących, reszta zaś gra na remis. Za 1 złotówkę postawioną na zwycięstwo piłkarzy z Bałkanów można wygrać 3,5 zł. Wygrana Włochów wyceniana jest odpowiednio na 2,2 zł. Ciekawe czy na własną drużynę postawiłby bramkarz włoskiej reprezentacji Gianluigi Buffon, podejrzewany o udział w zakładach piłkarskich, w których zawodnicy nie mogą brać udziału. Według prokuratorów, do tej pory wydał na ten cel około 1,5 miliona euro.

Chorwaci w rankingu UEFA plasują się niżej niż Włosi, jednak nie jest to drużyna, której nie należy się obawiać. Każdy fan futbolu pamięta ich największy sukces, jakim był brązowy medal na Mistrzostwach Świata we Francji w 1998 roku. Eliminacje do EURO 2012 zakończyli na drugim miejscu – tuż za Grecją.

„Jestem bardzo ciekawy, jak potoczą się losy reprezentacji Chorwacji podczas EURO 2012. W 1996 roku udało im się wyjść z grupy, jednak w pierwszym meczu w fazie pucharowej ulegli Niemcom. Zdecydowanie w słabszej formie byli w 2004 roku, gdy nawet nie udało im się wyjść z grupy. Choć nie są to już czasy złotej jedenastki z gwiazdami pokroju Šukera, Bobana czy Prosineckiego, po meczu z Irlandią możemy przypuszczać, że Chorwaci są w wysokiej formie. Włosi to jednak niezwykle trudni w defensywie rywale, zobaczymy więc kto zwycięży.” mówi Jan Štefanek, dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie www.efortuna.pl.

Komentarze są niedostępne.