Dni Ubezpieczonego w Twoim ZUSie

2013

Specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To wszystko czeka na ubezpieczonych w placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 7-11 października. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? – to najlepsza dla Ciebie okazja, jako Ubezpieczonego, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie. Zapraszamy na „Dni Ubezpieczonego” – warto, byś wiedział więcej o ubezpieczeniach społecznych.

 

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa Klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa, mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach w tym zakresie często skutkuje zaniedbaniem, które, szczególnie odkryte po latach, może okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać.

Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia ich składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą również od naszej wiedzy o warunkach do ich przyznania.

 

Dlatego jest ona tak ważna już teraz. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola  zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance przed wizytą u lekarza.

 

„Ideą «Dni Ubezpieczonego» jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. W związku z tym, do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci od poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają więc pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach więcej dowiedzą się również osoby przebywające na urlopie wychowawczym” – mówi Ewa Kosowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS. Na wszystkie te tematy kompletne informacje można będzie znaleźć także w specjalnych ulotkach, przygotowanych z myślą o odwiedzających Dni Ubezpieczonego. Ponadto, dla tych, którzy zostaną w domach, pod numerem telefonu 22 667 13 13 codziennie dyżurował będzie specjalista z Centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie Państwa pytania. Harmonogram zakresów tematycznych dyżuru eksperckiego zamieszczamy poniżej.

 

Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się więcej o ułatwieniach w kontakcie ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl.  To dobry moment na założenie i jednoczesne uwierzytelnienie swojego profilu na PUE.

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania placówek ZUS w Dniach Ubezpieczonego, jak również w każdym innym dniu roku. Warto wiedzieć więcej.

 

 

 

Dni Ubezpieczonego w ZUS we Wrocławiu

 

 • 7 – 11 października  2013 r : oddział przy ulicy Pretficza 11:

eksperci będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym

 

 • 7 października  2013 r : oddział przy ulicy Pretficza 11:

na miejscu możesz założyć i aktywować indywidualne konto na portalu internetowym ZUS oraz NFZ

Powiatowy Urząd Pracy: tu także możesz założyć i aktywować indywidualne konto na portalu internetowym ZUS

 • 8 października 2013: zakładamy indywidualne konta w biurze terenowym ZUS w Oleśnicy
 • 10 – 11 października 2013: zakładamy indywidualne konta w czasie trwania Targów Pracy na Politechnice Wrocławskiej

 

Czat/forum na Internetowym Portalu Osób Niepełnosprawnych w każdym dniu na inny temat: www.ipon.pl

1)      7 października br. (poniedziałek) „Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalenie właściwego ustawodawstwa”;

2)      8 października br. (wtorek) „Obowiązki pracodawcy wobec ubezpieczonego”;

3)      9 października br. (środa) „Świadczenia krótkoterminowe w szczególności urlopy rodzicielskie”;

4)      10 października br. (czwartek) „Świadczenia emerytalno-rentowe oraz prewencja i rehabilitacja lecznicza”.

__________________________________________________________________________

 Dni Ubezpieczonego w ZUS: dyżury telefoniczne ekspertów Centrali ZUS

Zadzwoń: warto wiedzieć więcej

Codziennie od godz. 10.00 do 13.00,  pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

Tematyka dyżurów:

 • 7 października  2013 r.  – Pracujesz na etat, umowę-zlecenie?
 • Dowiedz się jakie masz prawa i obowiązki.
 •  8 października  2013 r. –  Jesteś nianią? Jesteś osobą sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński?
 • Poznaj zasady ubezpieczeń.
 • 9 października 2013 r. – Pracujesz za granicą?
 • Dowiedz się, w jaki sposób podlegasz ubezpieczeniom społecznym.

 

 

 

 

 • 10 października 2013 r. – Twoje konto i subkonto w ZUS
 • Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.
 • 11 października 2013 r. –  Pracujesz na etat, ale chcesz równocześnie prowadzić biznes?
 • Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.

… oraz każdego dnia: jak zalogować się i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS – pue.zus.pl

 

Iwona Kowalska

Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

Komentarze są niedostępne.